Firany batystowe – czy warto?

Kompozycja domowego wnętrza to tworzenie jego stylu przez zadbanie o komponujące się z pomieszczeniem elementy. Oczywiście istotną funkcję gra tu oświetlenie światłem dziennym. Należałoby więc tak wybierać firanki, by ukazywały okno w pięknej odsłonie. Czy należałoby zdecydować się na modne ostatnio firany batystowe?

Z czego występuje batyst oraz jakie ma wartości – typ batystu

Do produkcji batystu wielokrotnie stosuje się cienkie włókna bawełniane lub lniane, jednak trochę rzadziej widzianą formą dzianiny jest ta jedwabna i bawełniano-jedwabna. Na rynku dostępne są także propozycje z nutą włókien sztucznych. Charakteryzują się przede wszystkim płóciennym splotem, jaki czyni je wytrzymałymi i lekkimi. Produkt jest cienki, prawie przezroczysty, delikatny, lekka delikatna dzianina, natomiast przy tym niezwykle miły w dotyku.

Do wytwarzania batystu stosuje się zazwyczaj cienkiej, gładkiej przędzy bawełnianej, jaka dzięki mechanizmowi merceryzacji osiąga większą odporność oraz blask. Robiony z lnu, ma bardziej nierówną przestrzeń oraz sztywniejszy chwyt. W sprzedaży są również imitacje batystu z poliestrowych włókien ciętych. Przypominają one charakterem dzianiny z merceryzowanej bawełny, są mocne oraz świetnie się układają. Dla obniżenia wydatków produkcji oraz zminimalizowania skłonności artykułu do gniecenia się wykorzystywane są także kompozycje poliestru z bawełną czy lnem.

Firanka z batystu – plusy

Decydując się na firanki z batystu, należałoby pamiętać o tym, iż dzianina ta może mieć niezwykle różnorodną grubość, poprzez co gwarantuje intymność w sposób zróżnicowany. Gęsty splot zapewnia niemal mleczny rezultat – dobry do miejsc, gdzie pragniemy bardzo chronić intymność – np. firanek do łazienki lub kuchni (w postaci zazdrostek lub firanek standardowych). Cienkie batystowe firanki będą natomiast dobrze uzupełniać ozdobę w sypialni lub pokoju dziennym – o ile nie zależy nam na tym, aby wnętrze pomieszczeń było z zewnątrz niewidzialne.

Zakrywa pomieszczenie przed wzrokiem wścibskich


Zazwyczaj firanki wykorzystywane są po to, by udekorować wnętrze. Natomiast mają one również kolejną rolę. Jest nią zasłonięcie pomieszczenia przed wzrokiem wścibskich. Tych, jacy chcieliby zapuścić żurawia oraz sprawdzić, co jest w środku. Batyst zapewnia pod tym względem duże możliwości. Dzięki niemu dopuszczalne jest zasłonięcie pomieszczenia przy równoczesnym utrzymaniu dostępu oświetlenia. Kto będzie w środku, widoczny będzie tylko jako lekka poświata. Dzięki temu wszystko będzie wyglądało niezwykle tajemniczo.

 

You may also like...